História merania hmotnosti predmetov

História merania hmotnosti siaha od staroveku až do súčasnej doby. Presné určenie hmotnosti bolo každodennou súčasťou obchodu. Existuje mnoho typov váh a prístrojov, od jednoduchých rovnoramenných váh po elektromagnetické váhy.

Prvými prístrojmi, ktoré slúžili na meranie hmotnosti, boli rovnoramenné váhy. Tieto váhy sa používali v staršej histórii Babylónčanov, Egypta a Číny, avšak nemali vtedy ukazovateľ rovnovážnej polohy. Vážilo sa na základe vyvažovania váženej veci rôznymi závažiami s presne známou hmotnosťou.

V dobe Rímskej ríše už existovali závesné váhy s jedným ramenom opatreným stupnicou, po ktorej sa pohybovalo závažie. Tento typ váh sa nazýval prezmen. Niektoré z týchto rímskych váh dokonca mali niekoľko ôk na zavesenie a niekoľko stupníc, teda boli to váhy niekoľkorozsahové. Takéto váhy boli vďaka svojej univerzálnej povahe veľmi praktické a uľahčovali obchodovanie.

V roku 1669 francúzsky profesor Gilles Personne de Roberval vynašiel revolučný typ balančných váh – nazývali sa rovnobežníkové balančné váhy. Tieto váhy sa neskôr veľmi rozšírili a po úpravách od Bérangéra sa používali až po II. svetovú vojnu. Boli pomerne presné a mali už misky s ukazovateľmi. Boli predchodcami súčasných pákových váh, ktoré sa používajú dodnes.

Dnes sú najpopulárnejšími typmi váh elektronické váhy a digitálne váhy. Elektronické váhy využívajú zmenu elektrického odporu podľa hmotnosti, zatiaľ čo digitálne váhy merajú na základe digitálneho zobrazenia a senzora.

Bez ohľadu na formu, váhy hrajú kľúčovú úlohu v našom každodennom živote. Váhy sa používajú v priemysle, obchode a vede a sú neoddeliteľnou súčasťou rôznych činností. Napriek tomu, že sa používa mnoho moderných technológií, základný tvar rovnoramenných váh zostáva naďalej symbolom váženia.