Prstene – ako sa o ne starať, aby vydržali krásne

Účinná starostlivosť o prstene zabezpečuje, aby vaše drahocenné šperky vyzerali dlho krásne a ako nové. Dodržiavanie niekoľkých jednoduchých krokov môže pomôcť predĺžiť životnosť týchto jedinečných kúskov.

Čistenie a umývanie prsteňov

Je dôležité pravidelne čistiť a umývať svoje prstene, aby sa zabránilo nahromadeniu prachu, špiny alebo mastnoty. Pri čistení a umývaní prsteňov si treba dať pozor na to, aby ste používali jemné čistiace prostriedky.

Čistenie prsteňov z rôznych materiálov

Prstene s diamantmi

Prstene s diamantmi sú vynikajúcim investičným kúskom a zaslúžia si špeciálnu starostlivosť. Pri čistení týchto prsteňov sa vyvarujte použitiu drsnej kefky alebo čistiaceho prostriedku na zlato, pretože môžu poškriabať diamant alebo ho zo šperku uvoľniť. Najlepšie je použiť mäkkú kefku a špeciálne prípravky na čistenie diamantov, ktoré sú na trhu k dispozícii. Keď je prsteň s diamantom čistý, opláchnite ho vodou a mikrovláknovou handričkou utrite do sucha.

Prstene zo zlata

Prstene sú vyrobené z rôznych druhov zlata, vrátane žltého, bieleho a ružového zlata. Zlé čistenie môže ovplyvniť ich vzhľad, pretože zlato je mäkký kov a môže sa ľahko poškriabať. Na čistenie zlatých prsteňov použite teplú vodu a jemnú handričku (najlepšie handričku určenú špeciálne na šperky). Potom ich dôkladne opláchnite a utrite do sucha.

Prstene z rôznymi kameňmi

Rôzne kamene vyžadujú rôzne postupy na čistenie, preto dôkladne premyslite, ako očistíte svoje prstene. Niektoré kamene, ako napríklad perly, by sa mali čistiť mäkkou utierkou alebo kefkou, ktorá bola namočená v jemnom mydlovom roztoku, zatiaľ čo iné možno čistiť pomocou ultrazvukového čističa. Pred čistením takéhoto šperku si na internete naštudujte konkrétny postup vhodný pre daný kameň.

Umiestnenie prsteňov pri práci alebo cvičení

Pri práci alebo cvičení sa vám pri rukách môže tvoriť pot a mastnota, ktoré môžu ovplyvniť vzhľad a stav prsteňa. Preto sa odporúča odstrániť prstene pred ručnou prácou, čistením domu alebo intenzívnym cvičením. Pokiaľ ide o ďalšie typy cvičení, ako sú cvičenia s činkami alebo vzpieranie, treba sa uistiť, že ste si dali prstene dole. Cvičenie s prsteňmi môže poškodiť prsteň alebo spôsobiť zranenie ruky.

Pravidelné nosenie

Pravidelné nosenie prsteňov uľahčuje uchovávanie prsteňa čistého a zabraňuje vzniku korózie alebo vzniku povlaku na povrchu. Ak zvažujete pravidelné nosenie prsteňa, mali by ste zvážiť jeho pravidelnú údržbu a starostlivosť v závislosti od typu kovu.

Pravidelné skúšanie

Ľudské ruky sa časom menia. Taktiež stav organizmu, denná doba, námaha, teplé aj studené počasie majú vplyv na hrúbku prstov. Pravidelná kontrola veľkosti prsteňa pomáha zabrániť strate a poškodeniu. Akonáhle zistíte, že prsteň je voľný, zvážte jeho odloženie, aby ste predišli jeho strate. Ak je vám naopak prsteň príliš tesný, mohol by obmedzovať krvný obeh. Pozorne sledujte akékoľvek známky nepohodlia, ale aj prípadné alergické reakcie.

Profesionálny servis

Niekedy sa môže stať, že vaše prstene potrebujú profesionálnu starostlivosť a údržbu. Ak máte akékoľvek pochybnosti, neváhajte navštíviť odborníka na šperky, ktorý môže poskytnúť informácie o správnej starostlivosti a možnostiach opravy prsteňov.

Pri starostlivosti o prstene je dôležité dodržiavať pokyny na čistenie, umývanie, skladovanie a starostlivosť o ne. Keď tieto kroky dodržíte na pravidelnej báze, udržíte vaše prstene dlhodobo krásne. Pokiaľ máte akékoľvek otázky, neváhajte a situáciu konzultujte s odborníkom na šperky alebo výrobcom, ktorí vám radi poradia so starostlivosťou o vaše prstene.