LED dióda (light-emitting diode) je elektronická optická súčiastka, ktorá sa používa na emitovanie svetla. LED je aktuálne veľmi populárna súčiastka pre svoju účinnosť, trvanlivosť a dostupnosť.
LED diódy spotrebúvajú oveľa menej energie ako tradičné žiarovky a majú výrazne dlhšiu životnosť. Tiež sú vyrábané v množstve farieb a veľkostiach, čo z nich robí ideálnu elektronickú súčiastku pre mnoho aplikácií.
Jednoduchá LED dióda má dva vývody a pri jej pripojení k zdroju napätia sa na nej vytvorí elektrický prúd, ktorý spôsobí emisiu svetla. Sledovaná farba svetla je závislá od polovodičového materiálu, ktorý tvorí LED.
LED diódy môžu byť napájané z rôznych zdrojov napätia, čo závisí od typu LED a výrobcu. Pre väčšinu LED diód je bežné napájacie napätie 1,8-3,3V s maximálnym prúdom od 20mA až do stoviek mA. Pri použití LED diód je dôležité mať na pamäti aj obmedzenie prúdu, aby v LED nedošlo k prepätiu, ktoré by mohlo viesť k zničeniu súčiastky, alebo k riziku požiaru v prípade horľavých materiálov v blízkosti.
Bežné farby LED diód sú červená, modrá, zelená, žltá a biela. Existujú aj RGB LED diódy, ktoré dokážu zobrazovať viacero farieb a môžu byť ovládané pomocou mikroprocesorov alebo radu jednoduchých súčiastok.
Pri napojení LED diódy do obvodu, možno vidieť, že sa v správnom smere správa ako zdroj svetla a nesprávny smer je blokovaný (LED prepúšťa tok elektrónov len jedným smerom). LED diódu treba pripojiť k zdroju napätia pomocou odporu. Odpor obmedzí prúd pre LED, čím sa zabráni poškodeniu súčiastky. Pre dosiahnutie optimálneho výkonu, je dôležité mať správny odpor pre každú LED diódu, ktorý zodpovedá jej požadovanému napätiu a prúdu.
LED dióda je elektronická súčiastka používaná na emisiu svetla. Je dostupná v mnohých farbách, napájania a veľkostiach. Pri napájaní LED diódy v obvode, je dôležité použiť správny odpor, ktorý obmedzí prúd a ochráni súčiastku pred poškodením. LED diódy sú v súčasnosti nevyhnutné pre mnohé elektronické aplikácie, vrátane domácich, obchodných a automobilových aplikácií.